WordPress podjął drastyczną decyzję o zablokowaniu WP Engine, jednego z największych dostawców hostingu dedykowanego właśnie tej platformie, co dotknęło tysiące stron internetowych. To posunięcie uniemożliwia klientom WP Engine aktualizowanie oraz instalowanie wtyczek i motywów. Decyzja wywołała burzę w branży.
Dlaczego WordPress blokuje WP Engine?
Konflikt pomiędzy WordPressem a WP Engine wyniknął z oskarżeń Matta Mullenwega (znanego z rozwijania systemu WordPress), który zarzucił WP Engine naruszenie znaków towarowych i zażądał wielomilionowej rekompensaty. Spór osiągnął punkt kulminacyjny podczas niedawnej konferencji WordCamp, gdzie Mullenweg postawił WP Engine ultimatum, grożąc banem, jeśli firma nie spełni jego warunków.
Reakcje społeczności są krytyczne
Blokada WP Engine spotkała się z szeroką krytyką, nie tylko ze strony użytkowników platformy, ale również społeczności deweloperskiej WordPressa. W serwisie Reddit jeden z anonimowych współtwórców WordPressa przyznał, że wielu deweloperów, w tym także z Automattic (firmy Mullenwega), nie popiera tej decyzji. Obawiają się, że może to wywołać dalsze negatywne konsekwencje dla całej społeczności. WordPress jest przecież otwartą platformą.
Jest reakcja WP Engine
WP Engine poinformował swoich klientów o alternatywnych sposobach instalowania wtyczek i motywów, mimo że sytuacja nie wpływa na wydajność, bezpieczeństwo czy funkcjonalność stron. Jednak dla wielu właścicieli witryn blokada ze strony WordPressa jest znacznym utrudnieniem i odbierana jako nadużycie władzy.
Z pewnością też odbije się to na samym WP Engine, który reklamował się tym, że jest najlepszym i dedykowanym hostingiem dla WordPressa.
Źródło: